Tagasiside raamatule “Suhtekiskjad”
TAGASISIDE
KUIDAS ON HINNANUD LUGEJAD RAAMATUT "SUHTEKISKJAD"
Raamatu tagakaant sulgedes ma kõigepealt tundsin, kuidas mingi osa minust hingas, kergendustundest ja tänulikkusest, sügavalt välja! Ma ei ole üksi, ütles minu hing, samal ajal üle nii pikkade aastate tantsides selle väikese tüdrukuna, keda vaimusilm veel nii häguselt mäletab. Seepärast ma tundsin, kuidas soovin Teid, raamatu autorit, tänada nii vajaliku, silmi avava ja kohati väga valusa elutruu raamatu eest! Aitäh Teile!
See on lausa imeline, kuidas Sa oled suutnud muidu nii keerulistena näivad psühholoogilised tarkused tuua nii puust ja punaselt kõikide inimeste mõistmisse ja kasutusse. Lugesin suure huvi ja lausa naudinguga Su mõttelendusid ja analüüse, mis ärgitasid mindki kaasa mõtlema ja mõeldut enda ellu, minevikku, tulevikku, oma lähedaste ja iseenda mõistmiseks kasutama. Aitäh nende kaasahaaravate ja rohkeid emotsioone tekitavate juhtumikirjelduste eest, mis kannavad meid justkui kaugele iseendast ja oma igapäevast.. kuigi tegelikult hoopis aitavad meil kõigil endale lähemale jõuda ja maailmaga rohkem rahu teha.. kui me vaid tahame ja julgeme neid uusi teadmisi kasutada mõistmiseks ja armastamiseks. Mulle väga meeldib, kuidas Sa hoiatad ja õpetad inimesi kurjust märkama ja end selle eest kaitsma, kuid jätad alles ka lootuse, et tahtmise ja teadlikkusega on kõik inimesed võimelised oma isiksust tervemaks arendama.
Ma ei tea, miks me pidime koolis lugema L.Tolstoi “Sõda ja rahu”, kus oli pikki looduskirjeldusi ja lahingustseene. Aga ellu astusime väga naiivsetena. Kodus oli kõik turvaline. Vanemad armastasid Sind, suguvõsasas olid kõik hoolivad ja sõbralikud.
Ja siis äkki õppima asudes ülikooli said tunda mõnitamist mõne õppejõu poolt, kes teadagi oli tunnustatud autoriteet. Muidugi arvasin mina omas naiivsuses, et küll ma olin selle ära teeniud. Aga olukord ei muutunud ka tööle asudes, kus mõni vanem kolleeg hommikul minu ruumi sisenedes ei vastanud mu tervitusele.Kui oli vahel vaja nõu erialalistes praktilistes küsimustes, valisin kaua sõnu ja momenti, kuid vastuseks võisin saada põlastavas stiilis uue küsimuse enda kohta.
Ei tasu arvata, et ma olin lootusetu nannipunn. Ma olin suure segaduses, sest ma polnud oma lapsepõlves oma kodus midagi niisugust näinud ega kogenud
Alles pensinärina saan ma lugeda raamatuid, mis vastavad minu noorusaja küsimustele. Hädapätakas ei olnud mitte mina, vaid probleem oli nendes, keda eespool kirjeldasin.
Iga noort inimest peaks tutvustama ohtlike inimtüüpide olemasoluga.
Ma lõpetasi just Marek Liinevi raamatu “Suhtekiskjad” lugemise. See peaks olema kohustuslik raamat kõigile, kes soovivad abielluda.
Noorele täiskasvanule kuluks päris ellu astudes ära lugeda ka raamatud “Kuidas ära tunda manipulaatorit”, “Sotsiopaadid meie ümber”, “Ohtlikud inimtüübid” , rääkimata Thomas Eriksoni kahest raamatust psühhopaatidest ja idiootidest. Palju hingehaavu jääks saamata ja võib-olla nii mõnigi suhe jääks loomata, sest see on juba eos määratud karile jooksma. Sellised inimesed on kõikjal meie ümber. Nad on võluvad, edukad ja sageli tunnustatud autoriteedid. Just empaatia puudumine ongi võimaldanud neil selleks saada, kes nad täna on. Tähtis on nad ära tunda ja nende vaateväljast võimalikult kiiresti kaduda. Neid ei kasvata ümber ja ennast nende järgi kohandades kaotame iseenda.