Suhtemaastiku ohtudele keskenduv raamat “Suhtekiskjad”
Hiljutise teadusliku uuringu kohaselt tunnistasid ligi 75 protsenti vastanutest, et nende eludes on vähemalt üks võimatult käituv inimene.
Tervelt tuhandet inimest oli tarvis, et tõestada läbilõikes, kui paljud meist ei ole oma lähedaste suhetega rahul. Nende arvude valguses võiksime endalt küsida, kas inimesed ei oskagi harmooniliselt koos eksisteerida ja kui suur osa oma lähedastega mitte rahul olevatest inimestest tahaks teisi sildistada nimedega nagu „nartsissist“, „psühhopaat“ või „sotsiopaat“, millest kubisevad kaasaegne sotsiaalmeedia ja internetiblogindus ja saavad aluseks sellistele telesaadetele nagu „Hull Eks-sõbratar“.
Paraku võib antud number kujuneda veelgi suuremaks, sest egoistlikud isiksusetüübid oskavad end osavasti sõbraliku maskiga varjata ja nende egoism ja jõhkrus paljastub alles siis, kui asjad ei kulge neile meeltmööda – nende kaasad või sõbrad nõuavad neilt inimväärset suhtumist või keelduvad kauem nende manipulatsioonidele allumast. Mina kutsun selliseid tegelasi SUHTEKISKJATEKS – kes lakkamatult otsivad inimsuhetest omakasu.
Üks suhtekiskja ohvritest võid olla ka Sina! Võib-olla oled Sa endiselt kiskja mõjuorbiidis, kuid kahtlused tema siirusest söövad sind seest! Võib-olla oled Sa juba vabanenud kiskja võimu alt, kuid ta kummitab sind endiselt õudusunenägudes! Lõplikuks vabanemiseks soovid sa mõista oma suhtevaenlast, kuid ennekõige iseennast.
Mahukale suhtekäsitlusele “Suhtekiskjad” pole asjata valitud pahaendelist pealkirja. Meie kõigi käitumine on mõjutatud keskkonna ja lapsepõlve poolt ning avaldub inimsuhtluses. Kuid milliseks kujuneb inimkäitumine kahjulikus keskkonnas ja väärkohtlevas lapsepõlves, sellele on otsinud autor vastuseid, töötades aastate jooksul läbi kümneid erialaseid teadusuurimusi ja teemakäsitlusi, kohtunud väärkohtlejatega ja nende ohvritega, ning avaldanud oma avastused ligi 370- leheküljelises raamatus.
Raamatus “Suhtekiskjad” avaldatakse viie peategelase lood, nii suhtekiskja kui tema ohvrite perspektiivist vaadates. Lõpuks analüüsitakse eraldi peatükkides, milliseid märke tuleb silmas pidada, kui kellelgi tekib kahtlus, et tal on kas romantiline, vanemlik, kollegiaalne või sõbralik suhe kiskjaga, kuidas ennast sellest suhtest päästa ja miks üleüldse on kõik nii kiiva kiskunud.
MIS ON VÄÄRSUHE?
Selliseid perekondi, mille toimivuse normaalsus tekitab nende liikmetele alatasa küsitavusi, kutsutakse düsfunktsionaalseteks ehk mitterahuldavalt toimivateks ja nendevahelist suhet väärsuhteks…
MIDA SAAN MA ENESEKAITSEKS TEHA?
Sellele küsimusele vastamiseks peaksid sa esmalt juba teadma, kas sinu vasta seisab suhtekiskja, kelle egoistlik agenda vastandub sinu omale. Te mõlemad “ajate taga” oma õigusi, kuid enamasti on just tema see, kelle nõudmised on ebareaalsed, ebainimlikud ja ebaeetilised…
KAS SEE RAAMAT ON MINULE?
Me leiame alati just siis õiged lahendused tekkinud probleemidele, kui me oskame endalt küsida õigeid küsimusi… Antud raamat üritab lugeja tähelepanu juhatada just sellistele tahkudele enda käitumises, millele ta varem mõelnudki polnud.
Koletised ei varja end ammu enam lastetubade voodite all või riidekappides, vaid on kolinud meie elu- ja magamistubadesse, esinedes armukeste, elukaaslaste või abikaasadena. Nende laubale ei ole põletatud sõna “OHT” ja nad tulevad erinevates meeldivates pakendites, mis võiksid kaunistada kõige armastusväärsemat inimest. Sotsiaalsete kameeleonidena kohandavad nad oma välimust teiste inimeste ootuste ja lootustega ning nõuavad vastutasuks kõike, ja mitte kübetki vähemat.
Me kõik oleme neid kohanud. Nad tiirutavad kui näljased haid seltskondlikus vees ja on pidevalt uue saagi otsingul. Nad näevad välja sõbralikud ja lustlikud kui delfiinid, ent käituvad kui halastamatud haid. Nõrgemad langevad esmalt nende lõugade vahele, kuid süües kasvab isu ja nii võib peatselt kogu avar veekogu muutuda nende toidulavaks, kus on ohustatud igaüks, kes ei erista teineteisest pea kohal tiirutava delfiini ja hai varju.
Petliku maski taha nägemiseks on vaja teada väärkäitumise tunnuseid kogenud psühhiaatri tasemel. Õnneks on inimkäitumine mustriline ja ühe hai tundmiseks piisab teise hai tundmisest. Antud raamat tutvustab kiskjalikku käitumist läbi kannatanute isikliku kogemuse. Keegi on toonud korvamatuid ohvreid, et lugeja saaks ohutust kaugusest samastuda tema rolliga, õppida tema loost ja säästa ennast tulevikus halvemast.